Pieejamības rīki

Aktivitātes

Īpašais mācību gada iesākums

Realizēts  Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas lauku attīstības programmas 2014. – 2020. gadam apakšpasākuma “Darbību īstenošanu saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros biedrības “Sateka” un Lauku atbalsta dienesta Gulbenes novada domes projekts “Stāķu pamatskolas aktu zāles labiekārtošana Stradu pagasta sabiedrisko aktivitāšu nodrošināšanai” (Nr. 2016/AL05/1/A019.22.01./11).

Aktu zāle, kur satiekas, dejo un  dzied  Stradu pagasta ļaudis, Stāķu pamatskolas skolēni, līdz ar jauno mācību gadu ieguvusi mūsdienīgu veidolu. Projekta ievaros atjaunotas zāles sienas, nomainītas konstrukcijas, grīdas segums skatuvei, Uzstādīti funkcionāli podesti un krāsmaiņu prožektori.

Uzsākot jauno darba cēlienu, Stāķu pamatskolas kolektīvs, skolēnu vecāki, Gulbenes novada domes attīstības un projektu nodaļas pārstāvji svinīgi atklāja atjaunoto zāli.   Sagaidot Latvijas gadadienu,  Stradu pagasta pašdarbības kolektīvi, izglītības iestāžu interešu pulciņi apvienosies dziesmās, dejās, lai kopīgi   ieskandinātu un iedimdinātu jauno telpu.

Līdz ar projekta realizāciju, ir radītas jaunas iespējas kultūras pasākumu, sabiedrisko aktivitāšu organizēšanā Stāķu pamatskolas aktu zālē. Nodrošināti labvēlīgi apstākļi interešu izglītības pulciņu un amatiermākslas kolektīvu darbībai laukos. Uzlabots Stradu pagasta kultūras centra un Stāķu pamatskolas aktu zāles tehniskais stāvoklis. Atjaunotā zāle ir funkcionāla un atbilst mūsdienu estētikas un drošības prasībām.  Lai to novērtējam un saudzējam!

Šajā pasākumā laikam bija iespēja satikt vairāku profesiju pārstāvjus un dzirdēt viņus, nekā dažkārt visa mēneša laikā. Pirmkārt, par savām iecerēm, izdošanos un veiksmēm mums pastāstīja arhitekte, pateicoties kurai mēs ikdienā skatām un priecājamies par mūsu aktu zāli. Par sava darba aktualitātēm dalījās arī celtnieks-būvuzraugs. Savukārt 1.septembra pasākumu krāšņu un interesantu darīja Stradu pagasta aktiermākslas studijas dalībniece.

1_sept
1_sept

 

Interesantā ekskursija

lielvarde
lielvarde

 Mācību ekskursijas mērķis un īss apraksts:

Mērķis: Apmeklējot izklaides parku “Avārijas brigāde”, baudīt piedāvātās izklaides un mēģināt izprast, kādu profesiju pārstāvju sadarbības rezultātā, tapis šis parks.

Apraksts: izklaides parku apmeklēja 1.-4. klašu skolēni. 1. klases skolēni parku iepazina kopā ar klases audzinātāju. 2.-4. klašu skolēni pie ieejas saņēma karti un, vadoties pēc tās, apmeklēja visas  izklaides stacijas un radošās darbnīcas. Parkā vietu atraduši arī daudzi latviešu autoru pasaku tēli.

 Iegūtais:

 • turpina mācīties orientēties apkārtnē ar kartes palīdzību;
 • nostiprina prasmes organizēt un plānot savu laiku;
 • formulē priekš sevis, kas man patīk, kas ne tik ļoti;
 • mācās objektīvi novērtēt savas spējas un varēšanu, jo procesa laikā izstāties nav iespējams;
 • saprot, cik svarīgi ir prast sadarboties, būt izpalīdzīgam un saprotošam;
 • izklaides laikā vēro parka iekārtojumu un mēģina sev nosaukt to profesiju pārstāvjus, kas piedalījušies (vai to dara vēl joprojām) tā izveidē, lai audzinātāja stundas laikā spētu piedalīties diskusijā par šo tēmu;
 • pārliecinās, ka arī lauku apvidū pastāv ienesīga biznesa iespējas;
 • mācās lietderīgi tērēt savus līdzpaņemtos finansiālos līdzekļus.

BeFunky-collage (5)
BeFunky-collage (5)

Ventspils stikla pūtēji.

Septembrī mūsu skolā viesojās Ventspils stikla pūtēji, un, lai iepazītos ar šīs retās profesijas prasmēm, zālē bija sapulcējušies 1.-4. klašu skolēni. Meistars Andrejs Virbulis uzsāka stāstījumu par stiklu un stikla izstrādājumiem, kurus Ventspils stikla pūtēji izgatavo.

Stikla figūriņu veidošanai tiek izmantots Venēcijā ražots Murano stikls. Stikla galvenā sastāvdaļa ir kvarca smiltis. Daudzkrāsainos toņus iegūt, izmantojot dažādu metālu piejaukumus. Uzņēmuma meistari stikla kausēšanai izmanto apmēram 2000 grādu karstu gāzes liesmu, kuras ietekmē stikls sāk kust un kļūst plastisks. Veidošanai visbiežāk izmanto krāsainus stikla stienīšus, kurus kausējot kopā un piepalīdzot ar palīginstrumentiem, piemēram, pinceti, top stikla figūriņas.

Kamēr meistars runāja ar audzēkņiem, par labākajām atbildēm piešķirot balvas stikla rotiņas Artūrs Virbulis izgatavoja stikla sunīti. Stikla brīnumu rašanās vieta ir Ventspils. Tur 2000. gadā uzņēmuma idejas autoram radās vēlme ar stiklu strādāt radoši, un uzzinot, ka šo mākslu var apgūt  Krievijā viņš devās mācīties.  Arods ir ļoti interesants, bet grūts, jo prasa lielu pacietību un koncentrēšanos.

stikls1
stikls1

stikls2
stikls2

 

Leļļu teātra aktieris

6. novembrī, pirms leļļu teātra “Pīlēns Tims” Hermaņa Paukša izrādes “Vilks, kurš rija grāmatas”, aktieris mums pastāstīja par savu profesiju. Aktieris, mums tuvāk pastāstīja kā top leļļu izrādes. Tāpat kā lielā teātrī aktieriem ir mēģinājuma process, arī leļļu teātra aktierim ir jāstrādā un jāmācās kustināt lelles, kas neesot viegli!Aktieris mums pastāstīja, kā top leļļu izrādes. Tāpat kā lielajā teātrī, aktieriem ir mēģinājuma process. Viņš stāstīja, ka leļļu teātra aktierim vajag būt gan labam aktierim, gan pārvaldīt leļļu mākslu. Lelle ir instruments. Nepietiek tikai parādīt lelli. Leļļiniekam jābūt kā pianistam, kas dzīvo mūzikā, lai viņa lelle, viņa instruments spēlētu. Tāpēc ir jāpārvalda šī instrumenta tehnika.

Visiem ļoti patika izrāde, kura veidota pēc Hermaņa Paukša stāsta motīviem ar Jura Babra režiju. Šis stāsts par dauzonīgo vilcēnu, kuram negribas mācīties. Savas nezināšanas dēļ viņš iekuļas nepatikšanās. Skolēni centās līdzdarboties, proti, aplaudēt, atbildēt uz personāžu jautājumiem, vērtēt.

aktieris 2
aktieris 2

aktieris1
aktieris1

 

Nodarbība “Ejam pie grāmatas”

Latvijas Nacionālajā  bibliotēkā – Gaismas pilī.

22. novembrī Stāķu pamatskolas 1. – 4. klases skolēni devās uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas – Gaismas pils Bērnu  literatūras centru, lai iesaistītos radošajās darbnīcās “Es eju pie grāmatas”. Nodarbību mērķis bija iepazīt dažas no lielās profesiju saimes profesijām, proti, mākslinieka, žurnālista, gida un bibliotekāra profesijas.

Nodarbībās “Lasi un pārdomā!” skolēni tikās ar latviešu bērnu dzejnieku, rakstnieku un žurnālistu Māri Runguli. Lasīja un klausījās fragmentus no viņa eko detektīva “Sikspārnis”. Iepazinās ar dzejoļiem par putniem, zvēriem  un to tapšanas piedzīvojumiem. Neizpalika smiekli anekdošu laikā.

gramata1
gramata1

 Māksliniece ilustratore  Agija Staka nodarbībās “Krāsas grāmatās” atklāja ne vien  grāmatu krāsu noslēpumus, bet arī parādīja, kā pašu izdomāts un radīts tēls var būt uzticams draugs ar savu stāstu.

gramata2
gramata2

gramata4
gramata4

gramata3
gramata3

Radošās  darbnīcas noslēdzās ar ekskursiju pa Gaismas pili. Visus pārsteidza plašās telpas, vairākstāvu grāmatu plaukti un līksmie lifti. Īpašu interesi raisīja Krišjāņa Barona tautas dziesmu skapis. Pils mansards atvēra iespēju redzēt mūsu Rīgas panorāmu.

gramata5
gramata5

 

Leļļu teātris

Kā ierasts oktobrī sagaidām leļļu teātri Tims, šoreiz ar izrādi “Draudzības skola”. Izrāde par nezūdošām vērtībām: uzticība, draudzība, izpalīdzība. Šoreiz leļļu teātra aktieris sarunā mudina padomāt par rakstura īpašībām, kādās dzīves situācijās mums ir svarīgi būt draudzīgiem, saprotošiem attiecībā pret citiem cilvēkiem, un kad mēs paši gaidām līdzjūtību, izpalīdzību no citiem cilvēkiem.

 Aktieris lika aizdomāties par to, ka arī aktieri reizēm bēdājās, skumst un raud. Reizēm mums savas emocijas ir jānoliek malā un jādara savs darbs. Sarunas noslēgumā secinām, ka priecāties, bēdāties, dusmoties ir cilvēcīgi – tās ir normālas emocijas. Runājam arī par to, ka ir svarīgi, ka cilvēks var priecāties kopā ar draugiem, radiniekiem. Vēl svarīgāk ir tas, ka nepametam draugus arī tad, kad viņiem ir gadījusies kāda ķibele.

Aktieris pastāsta, ka viņam ir jāprot ne tikai vadīt lelles, pārveidot balsi un labi dziedāt, bet arī sakārtot skatuvi izrādei, izvietot gaismas. Jābūt arī labi trenētam, jo pašam jānēsā skatuves aprīkojums skolā iekšā un ārā.

lelles
lelles

lelles2
lelles2

 

Latvenergo interaktīva izglītojoša kampaņa par elektrodrošību….

29. aprīlī Stāķu skolā ieradās Latvenergo darbinieki, kuru mērķis bija informēt jaunāko klašu skolēnus par būtiskākajiem elektrodrošības pasākumiem, kas jāievēro ikdienā. 

Sarunas sākumā noskaidrojām, ko nozīmē elektrība – tā dod siltumu un gaismu, bez tās nebūtu iespējama daudzo tehnoloģiju darbība un ērtības, ko baudām ikdienā. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka drošība ir viens no pirmajiem aspektiem, kas jāiegaumē, ar elektrību saskaroties ikdienā.

Visi kopā izrunājām, kas jāievēro, lai elektrība būtu mūsu draugs. Uzzinājām interesantus faktus par elektriķa profesiju.

latvenergo2
latvenergo2

latvenergo1
latvenergo1

 

Noderīgas interneta vietnes

https://www.prakse.lv
Nacionālā izglītības iespēju datu bāze - https://www.niid.lv
https://www.profesijupasaule.lv
Valtsizglītības attīstības aģentūra - https://www.viaa.gov.lv

Europass dokumenti - https://europass.cedefop.europa.eu/lv/dokuments

Nodarbinātības Valts aģentūras sadaļa karjera - https://www.nva.gov.lv/karjera/

Video materiāli par karjeru un profesijām

 1. Filma par karjeras veidošanu «Zaļais Pipars». RTU, 2012 - https://www.youtube.com/watch?v=RyxQPre5pQI
 2. Filma par karjeras veidošanu «Zaļais Pipars». RTU, 2013 – https://www.youtube.com/watch?v=OpvCOOzVQnU
 3. Filma par karjeras veidošanu «Zaļais Pipars». RTU, 2014 – https://www.youtube.com/watch?v=LVqC0FvyvU4
 4. Filma par karjeras veidošanu «Zaļais Pipars». RTU, 2015 – https://www.youtube.com/watch?v=h6yh82XxKDw
 5. Īsfilmas par profesijām – “Zili brīnumi”  -  https://www.youtube.com/user/JUMPstudioLATVIA/videos

Pieejamie materiāli skolotājiem

 1. Karjeras izglītība skolā/ Pieredze 2009  (2010) Rīga: Valsts Izglītības attīstības aģentūra – http://www.viaa.gov.lv/files/news/727/karjeras_izgliitiiba_skolaa_2010.pdf
 2. Metodiskie ieteikumi „ Karjeras izglītība 7. - 9. klasei.  Skolotāju rokasgrāmata ( ESF, prof.izgl. attīstības aģentūra, 2006. – http://www.viaa.gov.lv/files/news/722/karjeras_izgl_7_9_klaseee.pdf
 3. Metodiskie materiāi klašu audzinātājiem –

http://www.viaa.gov.lv/lat/karjeras_atbalsts/euroguidance_sadala/klasu_audzinatajiem/

 1. Karjeras izglītības informatīvie materiāli – http://www.viaa.gov.lv/lat/karjeras_atbalsts/euroguidance_sadala/konferencu_materiali/

Interneta resursi, kuri saistīti ar karjeras izglītību

 1. Lielākais karjeras portāls Latvijā – https://www.prakse.lv/
 2. Nacionālā izglītības iespēju datu bāze – http://www.niid.lv/
 3. Virtuāla profesiju pasaule – http://www.profesijupasaule.lv/lv/news
 4. Valsts izglītības attīstības aģentūra - http://viaa.gov.lv/lat/

Skolotājiem - http://viaa.gov.lv/lat/macibspeki/merkgrupas_skolotaji/

Skolēniem - http://viaa.gov.lv/lat/skoleni/skoleni/

 1. Nodarbinātības valsts aģentūra - http://www.nva.gov.lv/
 2. Karjera - http://www.nva.gov.lv/karjera/
 3. Profesiju aprakstu katalogs/ profesiju standarti un profesiju klasifikators - http://www.nva.gov.lv/karjera/index.php?cid=10&mid=118
 4. EK Karjeras konsultēšanas un informācijas tīkls. profesionālā izglītība; profesiju standarti – http://euroguidance.eu/
 5. Interešu un prasmju noteikšanas testi, darba tirgus un karjeras izvēles gids (eng.) - http://www.occupationsguide.cz/en/