Apgūstam Ziemassvētku tradīcijas

ziemassvetki1
ziemassvetki1
14.decembrī, kad norimis pirmais šīs ziemas putenis, Stāķu pamatskolas 1. un 4. klases skolēni un audzinātājas devās uz Jaunlaicenes muižas muzeju iepazīties ar mūsu senču Ziemassvētku tradīcijām. Mūs sagaidīja atraktīvie rūķi Tutu un Kuku, Laimes aka ar dziesmām, rotaļām un jautriem uzdevumiem. Uzzinājām, ko nozīmē sarunvalodā lietotais teiciens “dedzināt eglīti” un par to, kas slēpjas zem teiciena “eglītes plūkšana”. Lējām laimes no sveču taukiem un uzzinājām, kas mūs sagaida nākamajā gadā.

Vislielāko prieku un interesi radīja Ziemassvētku radošā darbnīca “Našķošanās”. Pirms praktiskās darbošanās uzzinājām par saldumu gatavošanas vēsturi un zemnieku mājās gatavoto saldumu veidiem un tehnoloģijām.

Un tad pie darba! Rūķiem Tutu un Kuku piebiedrojās rūķis Bezē, kuri palīdzēja tapt “Saldajiem kartupeļiem”. Kopīgi malām, jaucām, vēlām un rotājām, līdz našķi gatavi. Mmm, ļoti gardi!

Šinīs nodarbībās skolēni attīstīja prasmes būt zinātkāriem un radošiem, sadarboties grupā, priecāties par saviem un citu sasniegumiem, patstāvīgi darboties ar neatlaidību, gribasspēku un mērķtiecību, pārvaldīt savas emocijas un uzvedību atbilstoši situācijai.

Skolēnu atsauksmes:

- Patika darboties komandā, gatavojot našķus, jo šīs prasmes ir jāattīsta regulāri. Tas palīdz saprasties un sastrādāties ar citiem.

- Interesanti bija uzzināt par svētku svinēšanu agrāk, jo ir svarīgi zināt savas tautas senās tradīcijas.

- Jaukas muzeja darbinieces – rūķi, prata novadīt aizraujošu nodarbību.

- Patika kustību rotaļas un spēles, kuras izspēlējot es sapratu, ka izmatojot mājās pieejamus materiālus, ir iespējams interesanti pavadīt laiku.

- No “Laimes akas” var izvilkt ne tikai loterijas mantiņu, bet arī mīklu, kura jālasa un jāatmin – ierastās lietas padarītas neikdienišķas.

- Uzzināju, ka laimes var liet arī no sveķu taukiem – tas ir lētāk, šo es ieteikšu mammai.

- Uzzināju līdz šim nezināmus jēdzienus, jauki tik interesantā veidā gūt jaunas zināšanas.

Marita Mūrniece, Inese Bodunova

1.un 4. klases audzinātājas

Nodarbības tika finansētas no iniciatīvas “Latvijas skolas soma” līdzekļiem.