R. Blaumaņa memoriālā muzeja Braki apmeklējums

unnamed
unnamed
Kādas rakstura īpašības varēja piemist Rūdolfam Blaumanim? Saka, ka cilvēks sevi personificē ar savu daiļdarbu tēliem. Kā mēs varētu raksturot tekstradi, kurš sarakstījis “Velniņus”?

  • Palaidnīgs blēņdaris ar radošu, humoristisku domāšanu! Nav slikti!

Atbildes uz jautājumiem par R. Blaumaņa dzīves darbiem un nedarbiem rast braucām uz Ērgļu novada pašvaldības R. Blaumaņa memoriālo muzeju Braki.

Muzejā guvām priekšstatu par to, kā dzīvoja ļaudis, kādas bija vecāku un bērnu attiecības, kā saimes ļaudis aizpildīja garos ziemas vakarus utt.

Daudz kas no dzirdētā radīja izbrīnu, piemēram, tas, ka Rūdolfs zināja vācu valodu un ir pat rakstījis daiļdarbus vācu valodā. Bijām pārsteigti par to, ka rakstnieks pašmācības ceļā apguvis klavierspēli. Jautrību sagādāja fakts, ka Rūdolfa Blaumaņa tētis bijis Matīss – gluži kā mūsu skolasbiedrs no 3. klases.

Sajutām vēstures elpu, kad muzeja darbiniece pastāstīja, ka daudzi rakstnieka stāstu varoņu dzimšanas vieta ir tieši “Braki”. Mēs pat pabijām R. Blaumaņa istabiņā, kurā ritēja rakstnieka darba stundas.

Muzeja darbiniece lika atcerēties vēl vienu no daudzajiem rakstnieka darbiem, proti, “Skroderdienas Silmačos”, jo tas saistīts ar Gulbenes novadu.

Pēc viesošanās “Brakos” sapratām, ka rakstnieks bija ne tikai palaidnīgs blēņdaris ar radošu, humoristisku domāšanu. Dažkārt viņš jutās vientuļš un nesaprasts. Citreiz R. Blaumanis mēdza būt romantisks un spontāns.

Gides mudināti iemēģinājām roku aktieru profesijā, izspēlējot atsevišķus fragmentiņus no “Velniņiem”.

Izzināt R. Blaumaņa dzīves epizodes mums piedāvāja projekts “Latvijas skolas soma”, sponsorējot šo ekskursiju.

                                                                                                           

                                                                                                                   Inese Bodunova

skolas_soma-krasains-web
skolas_soma-krasains-web

#LatvijasSkolasSoma #Gulbenesnovads