9.klases skolēni izzina vēsturi

Attachment5
Attachment5
9.klases skolēni Latvijas vēstures stundās apgūst tematu “Demokrātija un diktatūra. Otrais pasaules karš.”.

Lai labāk izprastu tā laika notikumus, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, skolēni devās ekskursijā uz Rīgu, kur apmeklēja Valsts Drošības Komitejas (VDK) ēku jeb Stūra māju, kur 1940. gadā un tam sekojošajos padomju laikos spīdzināja, mocīja un nogalināja daudz Latvijas iedzīvotāju,

un Jaunā Rīgas teātra monoizrādi „Vectēvs”, kur galveno un vienīgo lomu izpilda aktieris Vilis Daudziņš.Izrāde strukturēta kā trīs monologi par Otro pasaules karu, kurus mūsdienās runā trīs bijušie cīnītāji, no kuriem katram ir cita politiskā pārliecība: viens ir bijušais leģionārs, otrs – sarkanais partizānis, trešais – vīrs, kam vēstures ironijas dēļ nācies karot gan Sarkanajā, gan nacistiskās Vācijas armijā. Monologus savieno dokumentālas personas – aktiera Viļa Daudziņa – stāstījums par to, kā viņš meklējis savu karā pazudušo vectēvu, uzvārdā Savickis, un saticies ar trim Savickiem, kuri viņam uzticējuši savas atmiņas, lai arī neviens nav viņiem nav bijis viņa vectēvs.

9.klases skolēnu atsauksmes pēc ekskursijas:

- Teātrī bija interesanti, kā viens cilvēks attēloja četrus cilvēkus. Temats bija vēsturisks un nopietns, bet vienlaicīgi interesants un brīžiem smieklīgs.

- Man patika Stūra mājas gida stāstījums. Visi uzmanīgi klausījās, tas nozīmē, ka bija interesanti. Ļoti patikas aplūkot dažādus priekšmetus, kas bija raksturīgi tam laikam- televizori, mēbeles, trauki.

- Esmu sajūsmā, kā aktieris Vilis Daudziņš spēja trīs stundu garumā noturēt tik daudzu cilvēku uzmanību.

- Čekas pagrabos gida stāstījums radīja sajūtu, it kā mēs paši būtu dzīvojuši tajos laikos. Bija diezgan baisi redzēt cietuma kameras un klausīties, kā cilvēki tika spīdzināti.

- Manas pārdomas par izrādi “Vectēvs”: tik interesanti par vēsturi nav stāstījusi pat mana omīte. Tas bija tiešām spilgti. Tagad es tā laika vēsturi saprotu labāk.

- Teātris bija noteikti daudz interesantāks par vēstures stundām skolā.

- Gida stāstījums Stūra mājā man ļāva iemācīties ko jaunu.

- Man ļoti patika visa ekskursija. Bija interesanti apmeklēt gan Stūra māju, gan izrādi. Kad brīvajā laikā pastaigājāmies pa Rīgu, vēstures skolotāja izsmeļoši un interesanti pastāstīja par 1991.gada Barikāžu laiku.

9.klases audzinātāja Ilze Putne

skolas_soma-krasains-web
skolas_soma-krasains-web

#LatvijasSkolasSoma #Gulbenesnovads