Mācību pasākums Madeirā

IMG_1515
IMG_1515
Ar ļoti pozitīvām emocijām un jaunu pieredzi esam atgriezušies no otrā mācību pasākuma, kas no 16.-23.februārim notika partnerskolā Escola Básica e Secundária com P/E da Calheta ,Madeirā. Mūsu skolu pārstāvēja skolotājas Ilze Putne un Marita Mūrniece, 6.klases skolniece Justīne Sebre, 7.klases skolnieks Oskars Toms un 9.klases skolniece Agnese Bērziņa.

17.februārī mēs apskatījāmies partnerskolu, iepazināmies ar Madeiras izglītības sistēmu, piedalījāmies mācību stundās, apmeklējām Calhetas pilsētas domi. Ļoti intereanta bija ekskursija uz Cukurniedru rūpnīcu, kur tiek gatavots cukurniedru cukurs, sīrups, rums, cepumi un kūkas. Pēcpusdienā mums bija iespēja apmeklēt Mākslas muzeju, kas ir viens no apmeklētākajiem muzejiem uz salas, kā arī piedalījāmies mākslas darbnīcā, interpretējot projekta nozīmīgumu uz drēbes iepirkumu maisiņiem.

18.februāri pavadījām skolā, apgūstot Madeiras tradicionālās dziesmas un dejas, bet pēcpusdienā devāmies pārgājienā kalnos, sekojot levadu kanāliem.  “Levadas” ir ūdens kanāli, kas izveidoti salas ziemeļu daļas ūdens pārvietošanai ar mitru klimatu un lielāku nokrišņu daudzumu uz dienvidiem, kur klimats ir sausāks, ar lielāku iedzīvotāju skaitu un stādījumiem.Vakarā, saulei rietot, baudījām okeāna viļņu burvību un klausījāmies  Madeiras skolas instrumentālā ansambļa priekšnesumu,

19.februārī bijām ekskursijā salas galvaspilsētā Funšalā, pirms tam apmeklējot tūristu iecienītu klinti Cabo Girao. Funšalā visus aizrāva ekskursija muzejā (3D Fun Art Museum), kur pavadījām vairākas stundas. Vēlāk apskatījāmies pilsētu, iepazinām tās arhitektūru, devāmies ar pacēlāju kalnā, futbola faniem bija iespēja apmeklēt Cristiano Ronaldo muzeju, bet eksotikas mīlētājiem slaveno tirgu, kur var iegādāties Madeiras augļus un dārzeņus.

20.februārī partneriem rādījām savus sagatavotos priekšnesumus, kā arī veidojām video materiālu par nedēļas garumā apgūto Madeiras tautas mūziku. Mēs šoreiz dziedājām latviešu tautasdziesmu “Šķērsu dienu saule teka” un B.Martuževas/ I.Kalniņa dziesmu “Rakstu raksti”.  Vakarā notika oficiālas vakariņas, kurā piedalījās projektā iesaistītie skolēni, skolotāji un uzņemošās viesģimenes. Visi baudījām tradicionālo ēdienu un izlocījām kājas, dejojot tautu dejas

Februāris ir karnevālu laiks, kad visapkārt notiek ar to saistītas aktivitātes. 21.februārī mums bija iespēja apskatīties, kā karnevāls tiek organizēts kādā Ribeira Brava ciema skolā, baudīt ciema krāšņumu un apmeklēt Etnogrāfisko muzeju. Savukārt, 22.februārī apskatījām citas Madeiras salas skaistākās vietas un baudījām karnevāla gaisotni Funšalā.

Mūzikas skolotāja Marita: „Mūzika patiešām ir visas cilvēces kopīgā, savstarpējā valoda”. Šie vārdi pieder 18. gs. vācu komponistam K.M.Vēberam, un šos vārdus viennozīmīgi var attiecināt uz Erasmus+ projekta ComMUSICation aktivitātēm.

Madeirā mūzikas nodarbībās vēroju, kā jaunieši, mūzikas skolotāja vadībā, apguva portugāļu tautasdziesmu, ar kādu azartu un ieinteresētību vienojās kopējā muzicēšanā, atskaņojot gan savas valsts tautas mūziku, gan klausoties pārējo partnervalstu skolēnu priekšnesumus.

Uzskatu, ka mūsu skolas jauniešiem tā bija ļoti vērtīga gan skatuves pieredze, gan iespēja redzēt, dzirdēt un iepazīt poļu, bulgāru, itāļu, portugāļu un grieķu tautas mūziku un tradīcijas,   kā arī novērtēt tās zināšanas, ko dod mūzikas skola, lai iespējams cītīgāk apgūtu savu un kas zina, arī kādu citu mūzikas instrumentu.  

Oskars: Es Madeirā iepazinu dažādu valstu kultūru, atradu jaunus domubiedrus. Madeirā es varēju salīdzināt valodas, cik tās ir dažādas. Varēja redzet skaistus dabas skatus.

Justīne: Es esmu laimīga, jo varu piedalīties šinī projektā. Madeiras brauciens bija fantastisks. Es ieguvu jaunus draugus, pieredzi, dzīvojot madeiriešu ģimenē, iepazinu citas valsts kultūru. Man bija iespēja izgaršot un iepazīt Madeiru. Es priecājos, ka varēju iemācīties Madeiras tautasdziesmas un iepazīt viņu mūzikas instrumentus. Viennozīmīgi šī ir iespēja iepazīt citu valstu kultūru un lepoties ar savējo.

Agnese: Man ir liels gods un lepnums pārstāvēt savu valsti ārzemēs. Tas dod gan pieredzi, gan pārliecību par to, ka tu varu izdziedāt un parādīt savas valsts kultūru. Šis projekts man deva zināšanas par citu valstu kultūrām un tradīcijām, paplašināja manu redzesloku un attīstīja komunikāciju. Ikdienā neviens nav radis dalīties ar savas valsts tradīcijām un folkloru, bet šis projekts dod mums iespēju lepoties ar to, kas mums latviešiem pieder.

Galerija: https://stakuskola.lv/index.php/galerijas/foto-galerija-2019-2020#nanogallery/nanoGallery/72157713366573232