Ēnu diena 2024
Ciemos pie ķepaiņiem un ekskursija "Vides labirintā" Alūksnē
Lieldienu pēcpusdiena Stāķu pamatskolā
Iepazīstoties ar izglītības iespējām
Mācību mobiltāte Turcijā
Vecmāmiņu rīts
previous arrow
next arrow
Slider

Apgūstam uzņēmējdarbības prasmes Portugālē

7b55eaf1-e240-4e19-a648-0bc954e48da1
7b55eaf1-e240-4e19-a648-0bc954e48da1
Novembra sākumā no Portugāles atgriezušies Erasmus+ akreditācijas projekta “Personu mobilitātes mācību nolūkos” skolēnu mobilitātes dalībnieki. Mobilitātes mērķis bija veidot skolēniem priekšstatu par uzņēmējdarbības iespējām Latvijā un Portugālē. Šī mobilitāte ir veiksmīgas sadarbības ar Gulbenes novada vidusskolu piemērs, jo Portugālē Stāķu pamatskolas un Gulbenes novada vidusskolas skolēnus laipni uzņēma GNV sadarbības partneri - Penacovas skolas Agrupamento de Escolas de Penacova kolektīvs.

Mobilitātes ievadnodarbībās GNV skolēni iepazīstināja portugāļus ar Gulbenes pilsētas uzņēmumiem, bet mūsu skolas skolēni Gustavs Aišpurs – Lukša, Rihards Rakickis, Alvis Ozols, Rebeka Priedīte, Ieva Upīte, Angelika Dolgā, Rihards Paeglītis prezentēja video par Stradu pagasta uzņēmējiem. Prezentāciju un video papildināja abu skolu apvienotās komandas sagatavotā Gulbenes novadā ražoto produktu degustācija un viktorīna par mūsu uzņēmumiem.

Šī mobilitāte atšķīrās no iepriekšējām ar to, ka papildus tradicionālajām darbnīcām skolā mums tika piedāvāta iespēja apmeklēt vietējos uzņēmumus Penacovas apkaimē. Vizītēm tika izvēlēti tādi uzņēmumi, kas aptvēra dažādas nozares – sēņu un fizāļu audzēšana, minerālūdens ražošana, gravēšana, rīsu audzēšanas lauki, tūrisma pakalpojumu sniegšana, konditoreja, botāniskais dārzs, Coimbras universitāte. Pārbraucienos redzējām daudzos vēja ģeneratorus, bet vienā no vakariem apmeklējām veco vējdzirnavu parku, bija iespēja salīdzināt vēja enerģijas izmantošanas praksi agrāk un tagad. Penacovas skolēni iepazīstināja ar savu skolu, vadot pastaigu pa savu pilsētu, iepazīstināja mūs ar tās ievērojamākajiem objektiem, nodarbībās pēc uzņēmumu apmeklēšanas gan skolēniem, gan skolotājiem bija iespēja salīdzināt uzņēmējdarbības īpatnības Portugālē un Latvijā, diskutēt par uzņēmējdarbības tālāku attīstību, skolēni apsvēra savas iespējas uzņēmējdarbības jomā. Starptautiskās sadarbības nozīmīgums tika uzsvērts pieņemšanā pie Penacovas mēra.

Kopīgais projekta mērķis - vairot un attīstīt jauniešu motivāciju būt uzņēmējam nākotnē, tika sasniegts. Skolēni iepazina uzņēmējdarbības vidi Porto, Penacovā, Coimbrā, Aweiro; veiksmīgi prezentēja Gulbenes novada un Stradu pagasta uzņēmumus, organizējot sieru, maizes, saldumu degustāciju. Tika izzināti Penacovas apkaimes uzņēmumi, salīdzinātas abu valstu uzņēmējdarbības iespējas. Kopīgi darbojoties sadraudzējās latviešu un portugāļu skolēni, pilnveidoja angļu valodas izmantošanas pieredzi, veidoja kontaktus.

Tā kā izmantojām Porto lidostas pakalpojumus, apmeklējām Porto populārākos apskates objektus – Porto dzelzceļa staciju, pasaulē iespējams skaistāko bibliotēku Livraria Lello, Porto futbola kluba muzeju un stadionu, kā arī Atlantijas okeāna piekrasti. Lai arī laika apstākļi nelutināja, visu nedēļu izbaudījām Portugāles dabas pārsteidzošo skaistumu – kalnus un lejas, okeāna spēku, atšķirīgo augu valsti un klimatu, kā arī savdabīgo arhitektūru.

Skolotājas Elēna Obrumāne, Ilze Putne

Gustavs Aišpurs-Lukša: Portugālē biju otro reizi. Šajā nedēļā/projektā, esot Portugālē, es iemācījos un uzzināju, kā darbojas minerālūdens ražošanas fabrika, uzzināju daudz par dažādām vēsturiskām vietām, uzzināju un iemācījos, kā notiek darbs uz rīsu laukiem un uzzināju daudzas citas lietas. Es redzēju daudzus skaistus skatus, okeānu. Redzēju Porto futbola kluba stadionu, un par to esmu ļoti priecīgs, jo pats, būdams futbolists, esmu sajūsmināts redzēt profesionāla futbola kluba stadionu un uzzināt par tā vēsturi. Es izgaršoju portugāļu virtuvi, kas bija ļoti laba. Ļoti daudz apskatīju. Es piedzīvoju ļoti daudz foršu brīžu. Ar portugāļu un latviešu draugiem katru dienu bija jautri, un katra diena bija pilna ar smiekliem. Es sajutos fantastiski. Portugāles siltums un laikapstākļi man patika. Sajūtas šajā projektā bija perfektas, un šis projekts būs neaizmirstams. Esmu pateicīgs, ka man bija iespēja tajā piedalīties.

Rihards Rakickis: Šajā braucienā es papildināju savas angļu valodas zināšanas.  Sapratu, ka jābūt drosmīgam un nevajag baidīties komunicēt ar citas valsts pārstāvjiem.

Es redzēju Portugāles skaisto dabu un kā notiek sēņu un rīsu audzēšanas process.  Pabiju Porto stadionā, kur notiek futbola spēles, un vietējā skolā. Redzēju Coimbras universitāti. Apmeklēju minerālūdens rūpnīcu un izbaudīju  okeāna plašumu. Redzēju vecās vējdzirnavas un vēja ģeneratoru parku.

Biju pieņemšanā pilsētas domē pie mēra, kas man bija liels pagodinājums. Pagaršoju visus piedāvātos Portugāles tradicionālos ēdienus, kā arī sadraudzējos  ar Portugāles skolniekiem.

Es piedzīvoju vienu no skaistākajiem un pieredzes bagātākajiem ceļojumiem.

No ceļojuma atgriezos ar pozitīvām emocijām, ieguvu jaunu pieredzi, un noteikti vēl gribētu atgriezties šajā valstī.

Rihards Paeglītis: Es iemācījos, ka ir labi zināt angļu valodu. Es redzēju Portugāles skolu, pilsētas mēru un daudz skaistu ēku. Es darīju  to pašu ko visi – lidoju, braucu ekskursijās, darbojos grupās. Es piedzīvoju interesantas ekskursijas un sarunas ar citiem cilvēkiem. Es sajutos ļoti labi.

Rebeka Priedīte: Es iemācījos dažus vārdus portugāliski, par portugāļu kultūru, un ka galvenais ir nebūt bailīgam, jo Erasmus projektā ļoti svarīga ir komunikācija ar citiem bērniem.

Es redzēju skaistas apskates  vietas, kalnus, pilsētas, okeānu, un kā gatavo portugāļu tradicionālo desertu.

Es darīju daudz un dažādas lietas, brīvajā laikā pavadījām laiku kopā ar Gulbenes vidusskolas bērniem, iepazinos un sadraudzējos ar portugāļu jauniešiem, pastāstīju viņiem par Latviju, un nogaršoju Portugāles tradicionālo ēdienu.

Es piedzīvoju daudz emocijas, piedzīvoju prieku par to, ka deva man šādu iespēju, nu jau atkal atgriezties Portugālē, un piedzīvot jaunus piedzīvojumus.

Es sajutos ļoti apmierināta tieši ar šo braucienu, bija forši, jauki, jautri un interesanti. Sajūtas bija ļoti, ļoti labas, bet tajā pašā laikā mazliet skumīgas, jo šis brauciens bija mans pēdējais Erasmus+ brauciens no Stāķu pamatskolas.

Ieva Upīte: Es redzēju, kā tiek ražots minerālūdens, audzētas sēnes. Vēsturiskās un skaistās pilis, ēkas, Portugāles garāko bāku, dzirnavas, skaistos dabas skatus un okeānu. Es pabiju četrās Portugāles pilsētās, palīdzēju skolotājai. Es piedzīvoju vairākus interesantus mirkļus. Šajā braucienā uz Portugāli es sajutu pozitīvas emocijas.

Alvis Ozols: Es iemācījos dažus portugāļu vārdus un uzzināju interesantas un noderīgas lietas par vietējiem uzņēmējiem. Es redzēju, kā tiek ražots vietējais minerālūdens, kā tiek taisīti skaisti rokdarbi no koka un kā tiek audzētas sēnes gan uz koka, gan kūdrā. Es piedzīvoju skaistos skatus kopā ar portugāļu studentiem un uzzināju vēsturi par dažiem apskates objektiem. Es sākotnēji biju satraukts, bet pēc tam jau sajutu prieku par jaunajām pieredzēm.

Angelika Dolgā: No šī ceļojuma es iemācījos dažus vārdus portugāļu valodā, kā sasveicināties, pateikt paldies un lūdzu uc. Portugālē es redzēju daudz cilvēku, satiku skolēnus, aplūkoju mājas ar mozaīkām, vērsturiskas pilis, kalnus un okeānu. Es sarunājos ar Portugāļu meitenēm un skolotājiem, ieguvu jaunus draugus.

Man radās lielāka interese par Portugāli, tādēļ es kādreiz vēlētos atkal doties uz šo valsti, ja tas būs iespējams. Es Portugālē sajutos kā vietējā, jo es ātri iepazinu pilsētiņu, zināju kur viss atrodas. Es jutos kā savējais. Man patika šī nedēļa.

 

Video:

Rakstu sagatavoja: Ilze Putne