Miķeļdiena
Sēņu čempionāts
Tēvu diena
Zinību diena
Erasmus+ kursi Malagā
previous arrow
next arrow
Slider

Skolēnu grupas mobilitāte Turcijā

IMG_5911
IMG_5911
No 19. līdz 25.martam Stāķu pamatskolas skolēni – Adrija Dergača (6.kl.), Sanita Evelone (7.kl.), Elīna Vilnīte (8.kl.), Patrīcija Nate Borisanova (8.kl.), Dāvids Gorbāns (7.kl.),  Uģis Mazmačs (8.kl.),skolotājas Ilze Putne, Ligita Lapsa un Gulbenes novada vidusskolas pedagogu un skolēnu grupa apmeklēja Turcijas pilsētu Salihli, lai realizētu Gulbenes novada vidusskolas Erasmus+ projekta "Pieredze caur pieredzēšanos" personu mobilitātes nolūkos Nr.2022-1-LV01-KA121-SCH-000060162, un  Stāķu pamatskolas Erasmus+ projekta “Personu mobilitātes mācību nolūkos”  2022-1-LV01-KA121-SCH-000057160 plānotās aktivitātes.

Šī bija atbildes vizīte pie ekspertiem no Turcijas pilsētas Salihli- angļu valodas skolotājas Dilek ŞAHİN no 50. Yıl Ortaokulu Salihli skolas un sporta skolotāja, futbola trenera Murat ŞAHİN no SALIHLI OZGENCLERBIRLIGI SPORTS CLUB ASSOCIATION, kuri janvārī viesojās Stāķu pamatskolā un Gulbenes novada vidusskolā, vadot stundas skolēniem un nodarbības vecākiem.

Dienas bija saplānotas tā, lai skolēni  un pedagogi gūtu priekšstatu gan par skolas dzīvi, gan spētu apjaust ikdienu, kultūru un tradīcijas. Iepazīšanās dienā tika prezentētas abu valstu skolas un īss ieskats tradicionālajā kultūrā. Turku bērnu interešu izglītības kolektīvi sniedza savus priekšnesumus. Atraktīvā deju skolotāja rosināja un iesaistīja dejā arī viesus. Sākotnējo kūtrumu pārvarējuši ,bērni atraisījās dejā un ļāvās izmēģināt deju soļus. Kopīgā deja atraisīja arī savstarpējo komunikāciju.  Ļoti iespaidīgs bija arī pieaugušo deju kolektīva priekšnesums un turku skolotāja dziedāšana.  Bērni apmainījās ar sarūpētajām dāvaniņām.  Visus pārsteidza bērnu izteiktā interese par atbraucējiem un apmainīšanās autogrāfiem.

Jau pirmā dienā bija iespējā apmeklēt sporta treniņnodarbību un sacensties spēkiem stafetēs. Izaicinājums lika sasparoties un apjaust savus spēkus, koncentrēšanās spējas un sadarbības prasmes. Savu fizisko sagatavotību un azartu uz futbola spēli bērni varēja nodemonstrēt futbola trenerim Muratam ŞAHİN ,spēlējot draudzības maču, viņa futbola klubā. Bija iespēja arī pavērot treniņnodarbības, kur mazie turku bērni apgūst šīs spēles iemaņas un pilnveido prasmes.

Visa nedēļa pagāja možā garā un prasīja fizisko izturību, lai izstaigātu senās pilsētas Efesas drupas, Pamukkales termobaseinus un Manisas vēsturisko centru.

Gidu stāstījums un grandiozās celtnes deva priekšstatu par Senās Romas impērijas varenību un kultūras mantojuma iespaidu uz vietējo sabiedrību un kultūru.

Radošo aktivitāšu laikā skolēniem un skolotājiem bija iespēja izmēģināt savas prasmes vāzes vai trauciņa izgatavošanā no māla, izprast ebru mākslas knifiņus, robotikas nodarbībā izgatavot šūpolītes un ieprogrammēt šūpošanās ātrumu, kā arī   3d datorprogrammā konstruēt telpiskus objektus. Šāda jauna prasmju apguve un darbošanās ļauj bērniem apjaust savus talantus un motivē apgūto pilnveidot, atgriežoties mājās,  dalīties pieredzē ar apgūto vadot darbnīcas skolas bērniem un vecākiem.

Noslēgumā tika sagādāta pārsteiguma kūka un protams neizpalika bez turku dejām, kur atklājās mūsu zēnu atraktivitāte, kas rosināja turku deju skolotājas interesi iesaistīt zēnus dejā.

Nedēļa pagāja raiti, piesātinātā emocijām un iespaidiem, jaunām ceļošanas pieredzēm, jo lielākajai daļai bērnu tas bija pirmais brauciens ārpus Latvijas robežām. Redzētais un piedzīvotais paver iespējas un paplašina redzesloku, motivē jauniem mērķiem un aktivitātēm, atklāj daudz jauna vienam par otru un pašiem par sevi - raksturu, talantus, vēlmes.

Skolēnu atziņas par mobilitāti Turcijā:

  • Dāvids: Es iemācījos, kā izmantot modelēšanas programmu, kas man ļoti patika. Es daudz uzzināju par Turcijas tradīcijām, reliģiju, vēsturi un valūtu. Man patika apmeklēt senās Romas impērijas ēkas un apskatīt senlietas. Man ļoti patika kalni un viss tas plašums, kas nav Latvijā. Man ļoti patika skolēni, skolotāji un skolas priekšnesums. Šis brauciens man bija īpašs un es to neaizmirsīšu. ☺
  • Adrija: Marta beigās nedēļu biju Turcijā, Izmirā, projekta ietvaros. Notika daudzas aktivitātes, to laikā iemācījos jaunas lietas.  Mēs mācījāmies strādāt ar 3D printeri, datorā veidojām modeļus,  strādājām ar mālu, es iemācījos izveidot vāzi. Tāpat veidojām zīmējumus Ebru mākslā. Šī skolas nodarbība man patika vislabāk.  Citās dienās mēs apmeklējām senas pilsētas vietas, iepazinām Izmiras vēsturi un arhitektūru. Man vēl ļoti patika Pamukkales ūdens baseini. Brauciena laikā daudz uzzināju par Turcijas kultūru, par talismanu veidošanu, par vēsturi. Ļoti interesanti likās, ka daudzas ēkas agrāk bija tādas kā Romas un grieķu senās ēkas izskata ziņā, jo senāk Turcija nebija atsevišķa valsts. Man ļoti patika viss brauciens, gan nodarbības, gan ekskursijas. Turki likās ļoti viesmīlīgi, viņi rūpējās, lai mums viss patiktu.
  • Uģis: Es Turcijā iemācījos labāk strādāt ar 3d printeri un man patika veidot zīmējumus ūdenī (Ebru māksla). Es uzzināju, kādas Turcijā ir tradīcijas. Man Turcijā patika pilnīgi viss: interesantas aktivitātes, skaisti dabas skati, labi skolnieki, garšīgi ēdieni un ļoti laipni cilvēki.
  • Patrīcija: Turcijā mēs pavadījām nedēļu ,un pa šo laiku es iemācījos daudz par turku kultūru un tradīcijām. Mēs nogaršojām arī tradicionālos ēdienus un saldumus. Es iemācījos robotikas nodarbībā, kā sataisīt lego un pievienot to pie datora lai varētu to kustināt ,bet datorikas nodarbībā es iemācījos, kā veido 3d figūras. Sporta stundā es iemācījos paris jaunas spēles. Es uzzināju, kā mācību stundas norisinās Turcijā. Man ļoti patika piedalīties skolas aktivitātēs un darbnīciņās, kur apguvām Ebru mākslu un keramiku, kā arī iepazīt jaunus cilvēkus un apmeklēt apskates vietas un redzēt Turciju. No apskates vietām noteikti man visvairāk patika Pamukkale.
  • Elīna: Turcijā es labāk iemācījos saprast angļu valodu. Es redzēju, kādas ir tradicionālās turku dejas un māksla. Man patika iepazīt jaunus cilvēkus un ar viņiem sadraudzēties. Man patika pilnīgi visas aktivitātes, un es iemācījos daudz ko jaunu.

Paldies mūsu koordinatorei Ilzei un Gulbenes novada vidusskolas koordinatorei Ditai par šo pieredzes braucienu un Salihli sadarbības partneriem par viesmīlīgo uzņemšanu!

Dāvida Gorbāna videoskatījums šeit: https://www.youtube.com/watch?v=ThY-PaHdqtQ

Ligita Lapsa

Vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju skolotāja