Slider

Pieminam nacionālos varoņus

WhatsApp Image 2022-03-03 at 14.43.43
WhatsApp Image 2022-03-03 at 14.43.43
Šogad 2. martā pirmo reizi Latvijas vēsturē tika atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres diena. Par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu ir izvēlēts 2. marts, jo 1945. gadā 2. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē.

Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.

Stompaku kaujā piedalījās arī Gulbenes dzelzceļa mašīnists Jezups Garais (segvārds Smilga), kurš pēc atkāpšanās no Stompaku purva izveidoja atsevišķu partizānu grupu. Smilgas grupa turpināja pretestību padomju varai līdz 1949. gada 23. novembrim, kad sadursmē ar padomju varas pārstāvjiem Stradu pagasta “Sūniņu” māju apkaimē sešus no viņiem nogalināja, vienu saņēma gūstā. Piemineklis sākotnēji tika uzstādīts pie Stradu pagasta padomes, bet vēlāk pārvietots tuvāk pēdējās kaujas vietai mežā.

Stāķu pamatskolas skolēni rūpējas par necilās piemiņas vietas apkārtni, rīko sakopšanas talkas, atceres dienās apmeklē nacionālo partizānu piemiņas vietu. Tā arī 2022.gada 2.martā skolas pārstāvju nolika svecītes nacionālo partizānu piemiņai. Mums ir svarīgi atcerēties, ka brīvība netiek iedota, bet par to ir jācīnās.

WhatsApp Image 2022-03-03 at 14.43.43
WhatsApp Image 2022-03-03 at 14.43.43