Miķeļdiena
Sēņu čempionāts
Tēvu diena
Zinību diena
Erasmus+ kursi Malagā
previous arrow
next arrow
Slider

Tiešsaistes muzejpedagoģiskā nodarbība „Āraišu ezerpils. Jautājumu tikpat cik atbilžu”

labot-768x484
labot-768x484
2021.g. 20.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 22 5. – 6. klases skolēni iesaistījās Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka muzejpedagoģes Sandras Salmiņas vadītajā interaktīvajā tiešsaistes nodarbībā par seno latgaļu dzīvi Āraišu ezerpilī. Nodarbības tematiskais ietvars papildināja Latvijas vēstures, latviešu valodas, sociālo zinību un citu mācību priekšmetu saturu.

Nodarbības ievaddaļā skolēni iepazina arheologa Jāņa Apala pētījumu metodi – uzdot jautājumus pat par visdīvainākajām un visapšaubāmākajām lietām.Ezerpiļu izpēte aizsākusies ar jautājumu “Vai iespējams, ka teikās par lidojošiem ezeriem slēpjas patiesība?” šis stāsts iedvesmoja skolēnus nepārtraukt meklēt atbildes uz saviem jautājumiem, mērķtiecīgi virzīt savus mācību un pētnieciskos ceļus. Nodarbības gaitā, virtuāli iepazīstot Āraišu ezerpils arheoloģiskos materiālus, kopīgi tika noskaidrotas atbildes uz vairākiem jautājumiem: Kā atklāja ezerpilis? Kur Latvijā tās atrodamas? Kas un kad tās apdzīvoja? Kāda bija ikdienas dzīve ezerpilī – ēkas, nodarbošanās, ēdiens, apģērbs? Ko nozīmē tādi vārdi kā vadzis, klons, sietava, kājauts un citi? Cik ilgi ezerpilis pastāvēja un kāpēc tās vairs netika apdzīvotas?

Nodarbības otrajā daļā skolēni savas zināšanas pārbaudīja, atbildot uz jautājumiem platformā kahoot.it. Noslēgumā skolēni drīkstēja uzdot jautājumus nodarbības vadītājai un novērtēt nodarbību un savu dalību tajā platformā menti.com.

Pēc nodarbības skolēni rakstīja vēstuli Āraišu ezerpils iemītniekiem. Lūk spilgtāko skolēnu atziņu apkopojums:

Izrādās, ka ekskursijas var notikt arī virtuāli. Paldies “Skolas somai” un Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka komandai. Tomēr gribētos apskatīt ezerpili īstā ekskursijā klātienē.

Daudzas lietas pārsteidza: kā varēja dzīvot visi vienā istabā, arī lopi. Vai tiešām Āraišu iedzīvotāji neko nezināja par kartupeļiem? Dzīve dūmistabās! Biju domājis, ka pilī būs daudz skaistu lietu. Mājas mazas. Seno cilvēku dzīve bija ļoti grūta – viņiem bija jābūt ļoti čakliem, jo viss bija jāpagatavo pašiem. Kā viņi varēja pagatavot tik labus instrumentus un sataisīt visu tik precīzi.

Man patika stāsts par biškopjiem un medus iegūšanu. Ļoti skaists izskatījās apģērbs un raksti. Žēl, ka pili nodedzināja.

Radās jautājumi: Cik cilvēki dzīvoja ezerpilī? Vai viņiem bija lipīgas slimības, tādas kā mums Covid? Kā sazinājās ar kaimiņiem, kādu transportu izmantoja? Kas bija āraišnieku ienaidnieki?

Mūsu laikos dzīvot ir daudz vieglāk. Smagos darbus paveic tehnika, katru dienu tiek izgudrots kaut kas jauns. Pārtiku, apģērbu un citas lietas mēs iegādājamies veikalā. Ja ir nauda, var dabūt visu. Es negribētu dzīvot senajos laikos. Mūsdienās mums ir labāks komforts. Senajiem cilvēkiem būtu interesanti uzzināt, kas ir elektrība, mobilais telefons, dators un internets, auto un citi transportlīdzekļi, kas ir skola. Dzīvesveids ir ļoti atšķirīgs.

Tiešsaistes nodarbībā piedalījās un skolēnu atziņas apkopoja

Elēna Obrumāne, vēstures skolotāja

 

skolassoma2
skolassoma2

skolas_soma-krasains-web
skolas_soma-krasains-web

#LatvijasSkolasSoma #Gulbenesnovads